Darování vajíček 
nejčastější otázky 

Na vstupní konzultaci se lze objednat i když nejste registrovaná v naší ambulanci.

605 491 255

Naše ambulance nabízí program darování vajíček ve spolupráci s největšími klinikami v ČR. Celá léčba probíhá jen v rámci naší ambulance. Cílem je vyhnout se nadbytečnému dojíždění, a veškerou péči absolvovat v rámci naší ambulance.

U každé dárkyně musí být provedeno vstupní vyšetření s podrobnou anamnézou, doporučuji vyplnit kontaktní formulář. Termín vstupního vyšetření lze provést i mimo ordinační hodiny. 


Jsem vhodná pro darování vajíček?

K darování vajíček je vhodná každá zdravá žena mezi 18 - 33 lety. Ideální k darování jsou ženy, které mají alespoň jedno dítě, protože jejich vajíčka jsou tímto "odzkoušena". Toto ale není podmínkou.

Co když se po vyšetřeních rozmyslím a nebudu darování chtít podstoupit?

Darování vajíček je dobrovolné. Kdykoliv se můžete rozmyslet a darování nepodstoupit.

Nedozví se někdo, že jsem darovala vajíčko?

Darování vajíček je zcela anonymní, jak ze strany dárkyně, tak ze strany příjemkyně. To znamená, že ani dárkyně neví, komu vajíčko daruje, ani příjemkyně neví od koho bylo vajíčko darované. Podle zákonů České republiky tato anonymita zůstává zachována i po dosažení 18-ti let věku dítěte.

Jaká vyšetření musím podstoupit?

Po základním pohovoru, kde se ptáme na takzvanou anamnézu - prodělané choroby, alergie atd., následuje obvyklá gynekologická prohlídka, která směřuje k vyloučení gynekologických abnormalit.

Genetické vyšetření dárkyně sestává z odběru krve a pohovoru s genetikem, a také z testování, zda-li nejste přenašečka některé infekční nemoci - HIV(AIDS), žloutenky typu B, C a syfilisu. Stanoví se též Vaše krevní skupina a Rh faktor.

Jak probíhá příprava k darování?

Den, kdy dostanete menstruaci, je 1. den cyklu, pokud dostanete menstruaci dopoledne. Pokud menstruace přijde až odpoledne nebo večer, počítá se jako 1. den až den následující.

Druhý nebo třetí den menstruačního cyklu, se začínají aplikovat podkožní injekce (jako inzulin), vždy 1x denně, obvykle po dobu sedmi dnů, které slouží ke stimulaci nebo-li k provokování vaječníků k růstu folikulů, což jsou místa na vaječnících, kde zrají vajíčka. Po těchto sedmi dnech následuje ultrazvukové vyšetření, a pokud je již stimulace dostatečná, následuje za další 2 dny odběr vajíček, který se provádí ve velmi šetrné a krátkodobé narkóze ( uspání ), která trvá obvykle do deseti minut. Při odběru se tenkou jehlou, která se za ultrazvukové kontroly zavádí do pochvy, vajíčka z vaječníků odsají. Jednu hodinu po odběru může pacientka odejít domů, vrátit se k běžným denním činnostem a další den může jít do práce.Po narkóze si musíte zajistit dopovod, nesmíte řídit motorová vozidla.

Bolí píchání injekcí a celá stimulace?

Injekce se píchají do podkoží (jako inzulin) a nejsou bolestivé. Ke konci stimulace můžete pociťovat tlak v podbřišku asi jako před menstruací.

Jaká jsou rizika? Budu moci mít po darování vajíček ještě vlastní dítě?

Rizika obecně jsou krátkodobá a dlouhodobá. Krátkodobá rizika souvisí bezprostředně se stimulací a s odběrem vajíček. Jsou mimořádně nízká a v úvahu přichází hyperstimulační syndrom a komplikace při odběru.

Hyperstimulační syndrom je přemrštěná reakce na zvolenou dávku stimulačních injekcí.

Projeví se jako bolesti v podbřišku různé intenzity. Vždy odezní úplně se začátkem následující menstruace po darování,která obvykle přichází do 10-ti dnů.

Komplikace odběru vajíček, takzvané punkce, je možné zakrvácení z vaječníků. Jelikož se odběr vajíček provádí pod ultrazvukovou kontrolou, krvácení nepochází z velkých cév, ale z drobných cévek na vaječníku, které na ultrazvuku nejsou vidět. Projeví se jako pobolívání nebo bolesti v podbřišku, pokud se krev v dutině břišní nahromadí a nestačí se vstřebat, pak je nutné krev z dutiny břišní odsát místo krvácení zastavit. Toto se provádí operačně, nejčastěji laparoskopicky, raritně se musí provést malý řez v podbřišku.

Je nutné říct, že komplikace po odběru vajíček, které je nutné řešit následnou operací, jsou velmi vzácné - asi jeden případ na 3000 - 3500 odběrů. I přes operační řešení krvácení je zachována vaše plodnost.

Dlouhodobá rizika na zdravotní stav ani negativní vliv na pozdější schopnost otěhotnět a donosit zdravé dítě nebyly dosud nikde na světě potvrzeny.

Může se jít na darování vajíček opakovaně?

Ano, ale je třeba dodržet pauzu nejméně 3 měsíců mezi jednotlivými stimulacemi.

"Nerozházím" si darováním vajíček cyklus?

První menstruace po darování vajíček bývá většinou dříve, ale v dalších cyklech se vrací obvykle k normálu.

Vadí, že beru antikoncepci? Musím vysadit antikoncepci? A co když mám nitroděložní tělísko?

Nevadí, ani nitroděložní tělísko. Hormonální antikoncepci je třeba na jeden měsíc vysadit. Nitroděložní tělísko ani v případě medikovaného není překážkou, rozhodně se nevytahuje a jeho funkce není nijak ovlivněna.

Je darování vajíček zákonné?

Ano, zákon stanoví, že darování vajíček je dobrovolné a bezplatné.

Kdo mi zaplatí cestu a další náklady spojené s darováním?

Náklady spojené s darováním vajíček Vám budou finančně kompenzovány až do maximální výše 25 000 Kč.

Jak a kdo posoudí, zda-li jsem jako dárkyně vajíček vhodná?

K detailnímu posouzení zda-li jste jako dárkyně vhodná, prosíme o vyplnění kontaktního formuláře.