Prevence a léčba

neboli časté otázky

V následujícím textu bych rád zodpověděl pár  otázek,  se kterými se setkávám v ambulanci.

Co znamená můj výsledek cytologie ? 

Pokud jste od nás odbrželi výsledek cytologie. Tak jste se určitě dozvěděli i zkratku. Tyto zkratky vyjadřují závažnost stavu. To s čím se můžete setkat a krátké vysvětlení je v následující tabulce.

NILM - normální nález, kontroly jsou doporučeny jednou ročně

ASC US - jedná se o atypický nález, kde vyšetřené buňky jsou nejasného významu. Nejčastěji je to nález k opakovaní s odstupem 6 měsíců

Ostatní nálezy vždy konzultujem telefonicky, jelikož je nutné pochopení jejich problematiky a závažnosti stavu

Kdy poprvé na gynekologii?

Všeobecně  jsou dva důvody: za prvé každá žena nebo dívka by měla být vyšetřena rok od prvního pohlavního styku. Druhý důvod je žádost o předepsání antikoncepce. V praxi doporučuji, aby na poprvé slečna přišla v doprovodu matky. Myslím si že je to společensky vhodné pro všechny zúčastněné strany.

Jak často bych měla být sledována ?

Doporučený postup říká že pokud jsou výsledky cytologie (stěrů) v pořádku je ideální navštívit naší ambulanci jednou ročně.

Slyšela jsem o lepší cytologii, co to znaméná?

Jedná se o metodu LBC (liquid base cytology) . Na rozdíl od normální cytologie se nenatírá na sklíčko, ale buňky ze stěru se rozpustí ve speciální kapalině. Ty se pak  nepřekrývají navzájem a jsou lépe čitelné pro patologa, kde mu navíc pomáhá odečítací stroj. Výhoda této metody je větší přesnost. Pokud jste v minulosti byla opakovaně zvaná na stěry pro nějaké nejasnosti, tak tato metoda je pro vás nanejvýš vhodná.

Jak se dozvím své výsledky?

Výsledky jsou zasílány automaticky přímo vám na telefon do 14 dnů od náštěvy. Nemusíte si volat. Kdyby jste neměla žádnou odezvu z naší strany po tři týdny, určitě se stala chyba. Většinou se jedná o to že nemáme aktualizované vaše telefoní číslo.

Chci přihlásit svoji dceru, jaký je první krok ?

Stačí zavolat 605491255, ideální je při objednání zmínit se, že jde slečna poprvé. Doporučuji první návštěvu vždy v doprovodu. Snažím se, aby první kontakt byl spíš jen společenský rozhovor a první vyšetření si teprve naplánujeme.